Aslında Hastalık İthalatın Kendisidir

0
155

“Aslında Hastalık İthalatın Kendisidir…”

Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin BAY, son dönemde Ankara ve Sivas’ın ardından, İstanbul’da da görülen şarbon hastalığı ile alakalı bir basın açıklaması yaptı. İl Başkanı Fahrettin Bay, Türkiye’nin 16 yıl önce et üretiminde Avrupa’da birinci, Dünya’da ikinci sırada iken, yanlış uygulamalarla et ve süt fiyatlarının artan maliyetler sonucu, Hayvancılık politikasının düştüğünü söyledi. Türkiye’de hayvancılığın bitme noktasına getirildiğini ve Avrupa’da birinci, Dünya’da ikinci et ithal eden ülkeler arasına girdiğini kaydeden Bay, Yapılan bu ithalatta canlı hayvan ve Kargas lop et ithalı ile Türkiye’de olmayan hastalıkları da ithal etmiş olduğunu sözlerine ekledi.
Fahrettin Bay, “Et ithal edilebilir ülkeler arasında yer almayan Sırbistan’dan 2010 yılında 300 ton et ithal ettik. 2011 yılında Polonya’dan deli dana hastası olan 3 bin sığır ithal ettik. 2015 yılında mavi dil hastalığı olan Fransa’dan et ithal eden tek ülke olduk. 2017 yılında Romanya’dan Sığır Pastevrellezu hastalığı bulunan 500 bin hayvanı ithal ettik. 2017 yılında yine Bosna Hersek’ten ithal edilen 20 bin ton sığır kargas etinde insan sağlığına zararlı Ecoli 0157 hastalığı tespit edildi. 2017 yılında Sırbistan’dan hangi hayvana ait olduğu bilinmeyen 5 bin ton lop et ithali gerçekleştirdik. 2018 yılında Brezilya’dan Samsun limanına gelen 7 bin ton sığırın yüklü olduğu gemiden yayılan pis koku nedeniyle vatandaşlar sokağa çıkamadı. 2018 yılında Brezilya’dan ithal edilen 4 bin büyük baş hayvandan şarbon çıktı.” dedi.
Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Bay, basın açıklamasına şöyle devam etti;
“Aslında hastalık ithalatın kendisidir. Avrupa’da şu anda mavi dil hastalığı var. İthal etmek yerine kendi hayvanımızı neden yetiştirmiyoruz. Türkiye’de hayvan hastalıklarını denetleyecek veterinerlik birimi yeterli değil. Son zamanlarda çıkan hayvancılık yönetmeliği ile yapılan değişiklik halkın sağlığını büyük bir oranda riske sokuyor. Vatandaşın sağlığını kontrol altında tutmak istiyorsanız, hayvan sağlığını korumanız gerekli.
Çözüm Türkiye’de Hayvancılığın çözümü ve bir kg ile sütün 3 kg yem yapması; maliyetlerin düşürülmesi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here